loader image

Yeni Türk Devletinden Dev Adım!

Dünya sahnesindeki yerini alarak ülkenin organlarının bir bir sağlam temeller üzerine kurmaya başlayan 8. Türk devleti Batı Azerbaycan Göyçe-Zengezur Türk Cumhuriyeti, son hamlesiyle çok konuşulacak. BAGZTC, Uluslararası Göyçe-Zengezur Üniversitesi’ni kurarak tarihi bir adım atarken, eğitim alanına gösterdiği önemi de ortaya koydu. Öğrenci kabul etmeye başlayan Göyçe-Zengezur Üniversitesi’nden ilk mezunlar ülkenin önemli kademelerinde yer alması bekleniyor.

Yeni kurulan 8. Türk devleti Batı Azerbaycan Göyçe-Zengezur Türk Cumhuriyeti, (BAGZTC) tarihi atılımlarını sürdürüyor. Ulusal ve uluslararası alanda birçok önemli adımın atıldığı ve kritik hamleleriyle adını sık duyurmayı başaran BAGZTC, en önemli dev hamlesini Göyçe-Zengezur Üniversitesi’ni kurarak attı. Online eğitim verecek olan üniversite ile devletin eğitim alanına gösterdiği önemi ortaya koyması ülkenin sağlam temeller üzerine inşa edilmesine kapı aralayacak. Ülke tarihinin ve devletin ilk üniversitesi olma özelliğini de taşıyacak olan Göyçe-Zengezur Üniversitesi’ne yoğun bir başvuru olması bekleniyor.

Arslan 1 Nisan’da müjdeyi vermişti

Geçtiğimiz 1 Nisan 2023 tarihinde Türkiye’nin başkenti Ankara’da yapılan Bakanlar Kurulu toplantısında Batı Azerbaycan Göyçe-Zengezur Türk Cumhuriyeti Uluslararası İlişkilerden Sorumlu Cumhurbaşkanı Yardımcısı ve Dışişleri Bakanı Mehmet Ali Arslan’ın müjdesini verdiği uluslararası Rodos Üniversitesi geçtiğimiz ay kurulurken, Göyçe-Zengezur Üniversitesi de bugün itibarıyla faaliyetlerine başladı.

Çok önemli bir gelişme hayata geçti

Ülke tarihinin ilk üniversitesi olma özelliği taşıyan Göyçe-Zengezur Üniversitesi; lisans eğitim programları, lisans tamamlama, yüksek lisans programları, doktora eğitim programlarıyla eğitime başlayacak. Konuyla ilgili açıklamalarda bulunan BAGZTC Uluslararası İlişkilerden Sorumlu Cumhurbaşkanı Yardımcısı ve Dışişleri Bakanı Mehmet Ali Arslan, ülkeleri adına çok önemli bir gelişmeyi hayata geçirmiş olmanın sevincini yaşadıklarını söyledi.

“Türk dünyasına hayırlı uğurlu olsun”

Adalet, ekonomi ve eğitim sistemlerinin ülkelerin yaşamsal anlamda temel görevlerini gördüğünü aktaran Arslan, “Bugün ülkemiz için çok önemli bir gün, tarih yazıyoruz. Üniversitemiz, ülkemizin kalkınması için çok önemli bir adım. Göyçe Zengezur Türk Cumhuriyeti tarihinde bir ilk gerçekleşmiştir. Göyçe-Zengezur Üniversitesi başta Göyçe Zengezur halkına ve tüm Türk dünyasına hayırlı uğurlu olsun” dedi.

“Ulusal kalkınmaya katkı sağlayacaktır”

Uluslararası üniversite kurabilmenin kolay olmadığını, haklı olarak bir dünya prosedürün bulunduğunu kaydeden Arslan, zaman kaybı yaşamamak için hemen harekete geçerek bunu hayata geçirdiklerini belirterek, “Üniversitemiz geniş bir yelpazeye sahip olacak. Lisans eğitim programları, lisans tamamlama, yüksek lisans programları, doktora eğitim programlarıyla start aldı. Üniversiteye yoğun bir ilgi bekliyoruz. Daha fazla öğrenci kitlesine hitap etmek için uzaktan eğitim verecek olan üniversitemiz, ülkemiz eğitim alanında yapılan en önemli adımlardan biridir. Ülkedeki gençlerimizin eğitim hayatına olan ilgisini arttıracak ve ulusal kalkınmaya katkı sağlayacaktır. Üniversitemizden mezun olan öğrencilerimizin yeni devletimizde önemli roller alacağına inanıyorum. Ülkemizin geleceği için tam eğitimli ve dinamik gençlerimize çok ihtiyacımız var. İnternet sitemizde geniş bilgiye ulaşabilirler ve https://goycezengezuruniversitesi.com/akreditasyon/ üzerinden akredite olabilirler” dedi.

Programlar

Geniş bilginin verildiği üniversitesinin internet sitesinde şu programlar yer alıyor:

https://goycezengezuruniversitesi.com/

EĞİTİM PROGRAMLARI

**LİSANS PROGRAMLARI

-Hukuk Lisans

-Ekonomi Lisans

-İngiliz Dili ve Edebiyatı Lisans

-Psikoloji Lisans

-Matematik Lisans Lisans

-Matematik ve Fizik Lisans

-Bilgisayar Bilimi ve Matematik Lisans

-Bilgisayar Bilimi ve Fiziği Lisans

-Mimarlık Lisans

-İnşaat Mühendisliği Lisans

-Bilgisayar Teknolojisi Lisans

-Ses ve Görüntü teknolojisi Lisans

-Kimya Lisans

-Tarımsal Üretim Lisans

-Gıda Prosedürü Teknolojisi Lisans

-Biyoloji Lisans

-Spor ve Beden Eğitimi Lisans

-Rehabilitasyon Lisans

-Güzel Sanatlar Lisans

-Çocuk Gelişimi Lisans

-Dil ve Konuşma Psikolojisi Yüksek Lisans

-Aile ve Evlilik Psikolojisi Yüksek Lisans

**YÜKSEK LİSANS PROGRAMLARI

-Hukuk Yüksek Lisans

-Ekonomi Yüksek Lisans

-İngiliz Dili ve Edebiyatı Yüksek Lisans

-Psikoloji Yüksek Lisans

-Matematik Yüksek Lisans

-Matematik ve Fizik Yüksek Lisans

-Bilgisayar Bilimi ve Matematik Yüksek Lisans

-Bilgisayar Bilimi ve Fiziği Yüksek Lisans

-Mimarlık Yüksek Lisans

-İnşaat Mühendisliği Yüksek Lisans

-Bilgisayar Teknolojisi Yüksek Lisans

-Ses ve Görüntü Teknolojisi Yüksek Lisans

-Kimya Yüksek Lisans

-Gıda Teknolojisi Yüksek Lisans

-Biyoloji Yüksek Lisans

-Spor ve Beden Eğitimi Yüksek Lisans

-Rehabilitasyon Yüksek Lisans

-Yükseköğretimde Yönetim Yüksek Lisans

-Binaların Enerji Verimliliği Yüksek Lisans

** DOKTORA EĞİTİM PROGRAMLARI

-Matematik Doktora

-Mimarlık Doktora

-Bilgisayar Teknolojisi Doktora

-Biyoteknoloji Doktora

Beden Eğitimi, Spor ve Kinesiterapi Doktora