loader image

OSMANLI TEŞKİLATI GENEL BAŞKANI MEHMET ALİ ARSLAN DÜNYA HALTER ŞAMPİYONU HAFIZ SÜLEYMANOĞLU İLE BİRAYA GELDİ

Osmanlı Teşkilatı Genel Başkanı Mehmet Ali Arslan bir dizi temasları için bulunduğu Azerbeycan’da dünya halter şampiyonu Hafız Süleymanoğlu ile bir araya geldi. Osmanlı Teşkilatı Genel Başkanı Mehmet Ali Arslan; 2 kez dünya şampiyonu ve 5 kezde avrupa şampiyonluğu bulunan Hafız Süleymanoğlu’dan gençlerin spor dalında daha güzel yetiştirilmesi ve spora vedikleri önemden dolayı dünya şampiyonumuzdan gereken bilgilerden istifade ettik. bu konu da dünya şampiyonumuzu bir kez daha tebrik ediyorum. Türk dünyasının gururu olan bu sporcularımızı unutmamak adına gerekli çalışmalarında yapılması gerekmektedir. Hafız süleymanoğlu’da ziyaretten duyduğu memnuniyeti dile getirerek arslan’a teşekkür etti.

HAFIZ SÜLEYMANOĞLU KİMDİR

1989’da Atina’da düzenlenen Dünya ve Avrupa Halter Şampiyonasın’da Sovyetler Birliği adına ilk kez büyükler kategorisinde yarıştı ve 56 kg’da 5 altın ve 1 gümüş madalya kazandı. Bu şampiyonadan sonra Azerbaycan‘ın SSCB‘den ayrılmasıyla Türkiye’ye göç etti. Türkiye adına ilk kez 1990 yılında Budapeşte’deki Dünya Şampiyonası’nda yarıştı ve koparmada 132.5 kg kaldırarak dünya şampiyonu oldu. Fakat aynı şampiyonanın silkme yarışmalarında bir kaza geçirdi ve kolunu kırdı.

1990 Sedat Simavi Vakfı Erol Simavi Özel Ödülü’nü Haldun Alagaş ile paylaştı. 1991’de Władysławowo, Polonya’da yapılan Avrupa şampiyonasında 3 altın madalya kazandı. 1993 yılında Melbourne’de yapılan dünya şampiyonasında 2 gümüş madalya kazandı. Aynı yıl Sofya’da yapılan Avrupa Halter Şampiyonasında 3 gümüş madalya kazandı. 1993’te Fransa’da yapılan 12. Akdeniz Oyunları’nda silkmede 157,5 kg ve toplamda 282,5 kg ağırlık kaldırarak birinci, koparmada 125 kg ağırlık kaldırarak ikinci oldu. 1994’te İstanbul’da yapılan Dünya şampiyonasında 3 gümüş madalya kazandı. 1995’te Varşova’da yapılan Avrupa Şampiyonası’nda 1 altın, 2 bronz, 1997’de Chiang Mia’da yapılan Dünya şampiyonasında 2 gümüş madalya ve aynı yıl Rijeka’da yapılan Avrupa Şampiyonası’nda 3 altın madalya kazandı.