loader image

AZİZ MİLLETİN BİR BÜTÜNLÜK DESTANININ VAROLUŞ ZAFERİDİR ÇANAKKALE

Osmanlı Teşkilatı genel başkanı Mehmet Ali ARSLAN Çanakkale Zaferinin 108 yıl dönümü münasebeti den dolayı mesajında şu ifadelere yer verdi:
“Türk ve Dünya tarihi açısından önemli dönüm noktalarından biri olan Çanakkale Zaferi’nin 108. yıl dönümüne ulaşmış bulunmaktayız. İstiklal Savaşı’nda elde edilen zaferin adeta bir ‘ön sözü’ ve başlangıcı olan Çanakkale Zaferi, milletimizin tarih boyunca kazandığı en parlak zaferlerden ve en büyük kahramanlıklardan biridir. 10 yıl boyunca sürecek olan bir harbin en çetin mücadelesinin verildiği yıllar olarak tarihe geçen bugünde bütün şehitlerimizi minnetle anıyoruz. Fedakârlığın doruk noktasına ulaştığı bir var olma ve yok olma mücadelesi olan Çanakkale Zaferi, tarihten silinmek istenen bir milletin, bütün yokluk ve imkânsızlıklara rağmen, vatanını canı pahasına nasıl savunduğunu bütün dünyaya göstermesi bakımından tarihi bir öneme sahiptir. Bu önem Türk Milleti’nin ruhunda var olan vatan, millet, bayrak ve toprak değerlerinin üst düzeyde olmasıyla yakından ilgilidir. Bu ruh, her zaman “Çanakkale Ruhumda Var” diyerek de taçlanarak büyüyecektir. Çanakkale Zaferi, Türk milletine büyük bir onur ve güven kazandırmıştır. Bu zafer aynı zamanda, milletimizin kahramanlığı, azmi, iradesi, cesareti ve vatan sevgisinin yanı sıra, savaş meydanında bile düşmanından esirgemediği merhamet ve şefkatini de tüm insanlığa örnek olacak şekilde ortaya koymuştur.

Çanakkale Savaşları, bir kahramanlık abidesi olmakla birlikte, savaşan ülke ve milletleri birbirine yakınlaştıran yönüyle de dünya tarihinde ayrı bir yere sahiptir. 300.000’den fazla askeri kayıp verdiğimiz savaşta bağımsızlık uğruna verdiğimiz mücadele dünyaya örnek olmuş bir çok askeri disiplin literatüründe de yer almıştır. Bugün bizlere düşen görev; şehitlerimizin kanlarıyla sulanan ve emanet edilen bu kutsal vatan topraklarının korunması ve bayrağımızın dalgalanması için birlik, beraberlik ve bütünlük içinde verilen mücadeleyi millet olarak idrak etmek, gelecek nesillere bu bilinci aktarmak ve bizden sonraki nesillere daha güvenli bir şekilde devretmektir.

Bu vesileyle, Türk vatanının ve milletinin ebedî varlığı ile devletimizin bölünmez bütünlüğü uğruna gözlerini kırpmadan canlarını feda eden tüm aziz şehitlerimizi ve kahraman gazilerimizi minnet, saygı ve şükranla anıyorum. Ruhları şad, mekanları cennet olsun.”