loader image

Arslan Kardeş Özbekistan’ın Bağımsızlık Günü’nü kutladı

Batı Azerbaycan Göyçe-Zengezur Türk Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Yardımcısı Mehmet Ali Arslan, yayınladığı mesajla; Özbekistan Cumhuriyeti’nin ve Özbek halkının Bağımsızlık Günü’nü kutladı.

ANKARA – Batı Azerbaycan Göyçe-Zengezur Türk Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Yardımcısı Mehmet Ali Arslan, yayınladığı mesajla; Özbekistan Cumhuriyeti’nin ve Özbek halkının Bağımsızlık Günü’nü kutladı.

ARSLAN MESAJ YAYINLADI

Ankara’da temaslarını sürdüren Batı Azerbaycan Göyçe-Zengezur Türk Cumhuriyeti Uluslararası İlişkiler Ve Türki Devletlerinden Sorumlu Cumhurbaşkanı Yardımcısı ve aynı zamanda Dışişleri Bakanı Mehmet Ali Arslan, Sovyetler Birliği’nin dağılmasıyla 31 Ağustos 1991’de bağımsızlığını ilan eden Özbekistan’ın Bağımsızlık ve Egemenlik Günü dolayısıyla mesaj yayınladı.

‘BAĞIMSIZLIK AŞIĞI BİR HALK ÖZBEKİSTAN’

Mesajında Özbek halkının bağımsızlık aşığı bir halk olduğuna vurgu yapan Cumhurbaşkanı Yardımcısı ve Dışişleri Bakanı Arslan şöyle dedi; “Bağımsızlığı damarlarındaki kan misali olmazsa olmaz adeden ve bu uğurda mücadele ederek aidiyetini ve misafirperverliğini bayrağına yansıtan kadim kardeş ülke Özbekistan’ın 31. bağımsızlık yıl dönümünü tebrik ediyor, tüm Özbek halkına bağımsızlıklarını bir kez daha kutluyorum”

31 Ağustos 1991 tarihinde Özbekistan Aliy Meclisinde (Parlamento) ülke bağımsızlığı ilanı teklif edilmiş ve oy birliğiyle kabul edilerek Özbekistan Cumhuriyeti Bağımsızlığı ilan edilmişti. Bağımsızlık ilanıyla 1 Eylül Özbekistan Bağımsızlık Günü olarak belirlenmiş ve bu tarihten itibaren her sene ülke çapında bağımsızlık kutlamaları yapılıyor.